دکمه موبایل منو

جزییات خبر

چهارشنبه / ۱۳ تیر ۱۳۹۷ / ۱۰:۰۲
سرویس : همدان
کد خبر : ۱۶۲۷۸۵
گزارشگر : ۹۶

کشت طلای سرخ توسط مددجوی بهاری

(چهارشنبه ۱۳ تیر ۱۳۹۷) ۱۰:۰۲

مددجوی کمیته امداد شهرستان بهار توانست با دریافت 20 میلیون تومان تسهیلات اشتغال‌زایی با کشت زعفران در زمین‌هایی با ظرفیت مناسب به خودکفایی برسد.

دوران سخت بارداری را طی می‌کرد و فقط سه روز دیگر مانده بوده تا فرزندش را در آغوش بگیرد، در آن روزها چیز دیگری از خدا نمی‌خواست، حالش خوب بود و پشتش به همسرش گرم بود که قرار بود به تماشای بزرگ شدن فرزندش بنشینند.

 ولی چرخ گردون، تقدیر دیگری را برای این زوج خوشبخت رقم‌زده بود و بابی رحمی تمام این زوج را از هم جدا کرد، همسرش به دیار باقی شتافت و زنی را با فرزندی در شکم تنها گذاشت.

شک بزرگی بود، چندین روز طول کشید تا بتواند غم از دست دادن شوهرش را باور کند، نه می‌توانست گریه کند و نه غم و اندوه بر سرش ریخته را فریاد کشد، فقط و فقط نگاه می‌کرد و بغضش را فرومی‌خورد تا هضم کند نبود همسرش را، ولی زنی 32 ساله چه باید می‌کرد با طفلی معصوم که فعلاً درراه بود و هنوز طعم تلخ و شیرین زندگی را نچشیده بود.

 پس از تولد فرزندش و گذشت مدتی حالش بهتر شده بود و توانست با کمک خانواده و عشقی که به فرزندش داشت دوباره سرپا بایستد و به کار سابقش ادامه دهد ولی به‌تنهایی نمی‌توانست و نیاز به یک حامی و پشتیبان داشت.

 رقیه شریفی سیامک مددجوی روستای کموش بلاغ شهرستان بهار، 9 سال پیش با توجه به علاقه خود در جهاد کشاورزی آموزش کشت زعفران را دیده بود و با قرض از بستگان شروع به این کارکرده بود و با کشت در مقدار کم‌درآمد مختصری از آن کسب می‌کرد ولی اکنون‌که همسرش نبود این درآمد دیگر کفاف زندگی‌اش را نمی‌داد و نمی‌توانست بدهی‌هایش را پس بدهد.

 وی که از کودکی با کمیته امداد آشنایی دارد و خود تا قبل از ازدواجش فرزند مددجو بوده است، با مراجعه به کمیته امداد تحت حمایت قرار گرفت و توانست با دریافت 20 میلیون تومان تسهیلات کارش را توسعه دهد و در زمین وسیع‌تری زعفران بکارد.

 این بانوی موفق گفت: با توجه به دیر بازده بودن کشت زعفران و سالانه بودن آن ما فقط در پاییز می‌توانیم برداشت داشته باشیم و باید درآمد یک سال زندگی خود را در آن برداشت به دست آورده و پس‌انداز کنیم.

 وی در ادامه با اشاره به اینکه زعفران همیشه جزو اصلی رنگ و بوی سفره‌های ایرانی بوده است، از خواص دیگر زعفران می‌گوید: زعفران چاشنی و رنگ دهنده غذا است و موجب کاهش چربی و کلسترول خون می‌گردد، همچنین آرام‌بخش، اشتهاآور، ضد اسپاسم، پیشگیری‌کننده از بیماری‌های قلبی و سرطان، تقویت‌کننده حافظه و کاهش‌دهنده فشارخون  است.

 انتهای پیام


تعداد بازدید : ۲۳۷

پست الکترونیک را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید