جزییات خبر

شنبه / ۳۰ شهریور ۱۳۹۸ / ۱۴:۱۸
سرویس : همدان
کد خبر : ۱۷۰۸۲۵
گزارشگر : ۹۶
یکی زیر، یکی رو

مددجویان همدانی 251 تخته فرش و گلیم بافتند

(شنبه ۳۰ شهریور ۱۳۹۸) ۱۴:۱۸

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان همدان گفت: مددجویان تحت حمایت کمیته امداد همدان در عرصه تولیدات فرش و قالیبافی از ابتدای سال جاری 251 تخته فرش به مساحت 681 مترمربع بافتند.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، شهرام عابدی، معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان همدان با اشاره به اینکه امروزه کسب‌وکارهای خانگی به‌عنوان یکی از راهکارهای ایجاد اشتغال و درآمد محسوب می‌شوند، گفت: قابلیت انجام این نوع کسب‌وکار در منزل مزایای بسیاری مانند توازن بین مسئولیت خانوادگی زنان و اشتغال آن‌ها، حذف هزینه‌های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه و ایاب‌وذهاب، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده و ایجاد زمینه‌های کار خانوادگی و افزایش فضای همدلی و همراهی، امکان انتقال تجارب از طریق آموزش غیررسمی به شیوه استاد- شاگردی بین اعضاء خانواده را دارد.
عابدی بابیان اینکه فرش در باور ایرانیان به‌اندازه‌ای مهم و باارزش است که استانی از ایران نیست که مردمانش نقش دلشان را بر تاروپود فرش گره نزده باشند، ادامه داد: مددجویان فعال در عرصه تولید فرش و قالیبافی تحت حمایت کمیته امداد همدان 251 تخته فرش به مساحت 681 مترمربع بافتند که نسبت به مدت مشابه در سال قبل با 30 درصد رشد همراه بوده است.
وی در ادامه گفت: در حال حاضر دو هزار و 400 کارگاه قالی، گلیم و جاجیم‌بافی در سطح استان فعال است و افزود: ارزش کل بافته‌های مددجویان از ابتدای امسال یک میلیارد و 893 میلیون تومان اعلام‌شده است.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان همدان همچنین بابیان اینکه در حال حاضر سه هزار بافنده فعال تحت حمایت کمیته امداد استان همدان قرار دارند، گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال دو هزار مترمربع فرش و گلیم بافته شود.
عابدی در ادامه بابیان اینکه برگزاری دوره‌های آموزشی قالیبافی برای مددجویان تحت حمایت در مناطق روستایی و محروم به‌منظور بهبود اقتصاد خانوارها به شمار می‌رود و از برنامه‌های مهم این نهاد است که برای مددجویان برگزار می‌شود، گفت: پس از بررسی درخواست‌ها و توانمندی متقاضیان و همچنین سنجش ظرفیت کارگاه به افراد واجد شرایط به نسبت ابعاد و نوع فرش مدنظر برای بافت، یک‌میلیون تا پنج میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود.
وی همچنین گفت: در سال گذشته با فروش 779 تخته فرش به مرکز و فروش در محل یک میلیارد و 650 میلیون تومان عاید مجریان طرح‌ها اشتغال استان همدان شد.
انتهای پیام

تعداد بازدید : ۶۷۵
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید