جزییات خبر

شنبه / ۲۶ بهمن ۱۳۹۸ / ۱۳:۱۷
سرویس : همدان
کد خبر : ۱۷۳۴۷۸
گزارشگر : ۹۶

گره بر تاروپود فرش می‌زنند تا گره از زندگی بگشایند

(شنبه ۲۶ بهمن ۱۳۹۸) ۱۳:۱۷

معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان همدان گفت: مددجویان تحت حمایت در عرصه تولیدات فرش و قالیبافی از ابتدای سال جاری 501 تخته فرش به مساحت 1669 مترمربع بافتند که نسبت به مدت مشابه سال گذشته 20 درصد رشد داشته است.

به گزارش سایت خبری کمیته امداد، شهرام عابدی، معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان همدان با اشاره به اینکه امروزه کسب‌وکارهای خانگی به‌عنوان یکی از راهکارهای ایجاد اشتغال و درآمد محسوب می‌شوند، گفت: قابلیت انجام این نوع کسب‌وکار در منزل مزایای بسیاری مانند توازن بین مسئولیت خانوادگی زنان و اشتغال آن‌ها، حذف هزینه‌های مربوط به خرید، رهن و اجاره کارگاه و ایاب‌وذهاب، استفاده از نیروی کار سایر اعضای خانواده و ایجاد زمینه‌های کار خانوادگی و افزایش فضای همدلی و همراهی، امکان انتقال تجارب از طریق آموزش غیررسمی به شیوه استاد- شاگردی بین اعضاء خانواده را دارد.
عابدی بابیان اینکه فرش در باور ایرانیان به‌اندازه‌ای مهم و باارزش است که استانی از ایران نیست که مردمانش نقش دلشان را بر تاروپود فرش گره نزده باشند، ادامه داد: مددجویان فعال در عرصه تولید فرش و قالیبافی تحت حمایت کمیته امداد همدان 501 تخته فرش به مساحت 1669 مترمربع بافتند.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان همدان همچنین گفت: از ابتدای سال جاری یک میلیارد و 266 میلیون تومان تسهیلات طرح فرش‌بافی به مددجویان پرداخت‌شده است.
وی در ادامه گفت: در حال حاضر 1567 کارگاه قالی، گلیم و جاجیم‌بافی در سطح استان فعال است و افزود: ارزش کل بافته‌های مددجویان از ابتدای امسال 3 میلیارد و 447 میلیون تومان اعلام‌شده است.
معاون اشتغال و خودکفایی کمیته امداد استان همدان همچنین بابیان اینکه در حال حاضر 1527 بافنده فعال تحت حمایت کمیته امداد استان همدان قرار دارند، گفت: پیش‌بینی می‌شود امسال 2000 مترمربع فرش و گلیم بافته شود.
عابدی در ادامه بابیان اینکه برگزاری دوره‌های آموزشی قالیبافی برای مددجویان تحت حمایت در مناطق روستایی و محروم به‌منظور بهبود اقتصاد خانوارها به شمار می‌رود و از برنامه‌های مهم این نهاد است که برای مددجویان برگزار می‌شود، گفت: پس از بررسی درخواست‌ها و توانمندی متقاضیان و همچنین سنجش ظرفیت کارگاه به افراد واجد شرایط به نسبت ابعاد و نوع فرش مدنظر برای بافت، یک‌میلیون تا پنج میلیون تومان تسهیلات پرداخت می‌شود.
وی همچنین گفت: در سال گذشته با فروش 487 تخته فرش به مرکز و فروش در محل دو میلیارد و 845 میلیون تومان عاید مجریان طرح‌ها اشتغال استان همدان شد.
انتهای پیام

تعداد بازدید : ۶۲۹
ایمیل را وارد کنید
تعداد کاراکتر باقیمانده: 500
نظر خود را وارد کنید